Pokój i dobro!
Jeśli czegoś szukasz na stronie, to wpisz poniżej
Wyszukiwarka

Aktualności

Start > aktualności  > Festyn parafialny 2017

W niedzielę 24 września 2017 przed naszym kościołem odbył się II Franciszkański Festyn Rodzinny.

Pierwszą rzeczą, jaka rzuciła się w oczy tego dnia była… piękna pogoda! Nie jest to może niezwykłe, że pod koniec września słońce raźnie świeci i jest dość ciepło, ale jeśli wziąć pod uwagę, że poprzednie dni były deszczowe, ponure i po prostu zimne, to nic dziwnego, że wiele osób mówiło: „Ojciec proboszcz wymodlił pogodę dla parafii!”. Dzięki temu festyn, który odbywał się w godzinach od 14.00 do 18.00 mógł przebiegać bez przeszkód.

Wszystko rozpoczęło się od powitań – o. Robert Wołyniec, proboszcz naszej parafii św. Franciszka z Asyżu, pozdrowił wszystkich zebranych oraz tych, którzy jeszcze tego dnia planowali zawitać na franciszkańskim spotkaniu.

Później rozpoczęły się przygotowane atrakcje! Wszystko odbywało się w kilku punktach. Była więc profesjonalna scena, na której odbywały się występy, konkursy, gry i zabawy. Część terenu przy kościele oddana została na królestwo kulinarne, gdzie zjeść można było bigos, kiełbasę z grilla, pierogi, chleb ze smalcem i ogórkiem, a przede wszystkim całą górę pysznych ciast i innych słodkich smakołyków.

Obok części kulinarnej (po drodze do pozostałych atrakcji) ustawiony został punkt zdrowia, gdzie zbadać można było ciśnienie, a także m.in…. cholesterol. Obok umiejscowił się o. Tomasz wraz z punktem medycyny klasztornej. Czego tam nie było? Wiele różnych mieszanek ziołowych, specyfików na rozmaite dolegliwości, maści, krople, proszki, a także zdrowe, naturalne kosmetyki. Jednak najważniejsze były porady, których chętnie o. Tomasz udzielał odwiedzającym jego zielarski kącik.

Następnym ważnym miejscem była strefa dla dzieci, gdzie na potężnych dmuchanych obiektach mogły wyszaleć się do woli. Właściwie przez cały czas trwania festynu przy tych atrakcjach były kolejki.

Chętnych nie brakowało także przy stoisku loterii fantowej, skąd każdy zabierał ze sobą nagrodę.

Dużą popularnością cieszyły się pojazdy służb mundurowych: wielkie motocykle policyjne oraz wozy strażackie, które dodatkowo – poza tym, że przyciągały uwagę najmłodszych (i, prawdę mówiąc, nie tylko najmłodszych) – unosiły jeszcze chętnych w koszu strażackim pod niebo.

Jeśli doliczymy do tego pokazy ratownictwa medycznego, występ chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku, malowanie twarzy, gry i zabawy odbywające się na scenie pod czujnym okiem niezawodnego pana Szymona i pani Ilony, to wychodzi nam obraz franciszkańskiego festynu, który po prostu tętnił, a wręcz dudnił życiem i radością.

Wzgórze św. Franciszka (tak nazywa się miejsce, na którym znajduje się ostródzka parafia franciszkanów) odwiedził również pan burmistrz Czesław Najmowicz, który objął patronat nad festynem.

Ciekawym momentem było pojawienie się w pewnej chwili… batmana! Zaskoczenie wielu było tym większe, kiedy pod niezwykłym strojem odkrywali… o. proboszcza!

Jak na franciszkańską parafię przystało odbył się także konkurs na rysunek przedstawiający św. Maksymiliana!

II Franciszkański Festyn Rodzinny zgromadził o wiele więcej uczestników niż zeszłoroczne spotkanie. Mamy więc nadzieję, że przyszłym roku chętnych do wspólnej zabawy będzie jeszcze więcej. Najbardziej cieszy to, że na festyn przyszły całe rodziny, od najmłodszych do najstarszych, a szczególnie na przykościelnym placu nie brakowało biegających, roześmianych dzieci.

Organizatorzy z serca dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w organizowaniu i prowadzeniu festynu! Oto osoby i instytucje, nasi dobroczyńcy:

 • pan Piotr Jesionowski
 • pan Wojciech Kafel
 • księgarnia Lexica w Ostródzie, a w szczególności pani Agata Mikołap
 • sklep Nodar z ul. Stapińskiego 11 w Ostródzie
 • sklep R-Gol z siedzibą w Górkach
 • Gminna Spółdzielnia z ul. Składowej w Ostródzie
 • piekarnia Patryk z ul. Mickiewicza 21
 • hurtownia opakowań jednorazowych z ul. Wyspiańskiego 4 w Ostródzie
 • firma Model Art z ul. 11 Listopada 30 D w Ostródzie
 • firma Delikates z ul. Mickiewicza 21 w Ostródzie
 • usługi pogrzebowe Efez z ul. Sienkiewicza 5 A
 • sklep firmowy Morliny z siedzibą w Morlinach, a szczególnie pan Jerzy Zawodny  i nasze parafianki pracujące w tymże sklepie
 • catering Gusto – pani Ewa Morenc-Czyżewska z ul. Hanki Ordonówny 8 w Ostródzie
 • pani Anna Pisarkiewicz z zakładu fryzjerskiego z ul. Jaracza 15 w Ostródzie
 • pan Dariusz Seroka ze sklepu Chemix

Zapraszamy do obejrzenia filmowej relacji z festynu, przygotowanej przez parafianina Michała Lendziona.

 

 1,189 wszystkich,  4 dziś

Skomentuj