Historia

Niewielkie miasto Ostróda leży nad rzeka Drwęcą i jeziorem Drwęckim. W 1270 r. Krzyżacy wybudowali tu ogromny zamek. Przy tym zamku powstała w roku 1320 osada. Tej przyzamkowej osadzie komtur ostródzki Albrecht Szof nadał prawa miejskie w 1348 r. Po bitwie pod Grunwaldem w 1410 r. Władysław Jagiełło oddał Ostródę księciu Januszowi Mazowieckiemu, lecz z powodu słabej obsady ze strony polskiej Krzyżacy na powrót opanowali Ostródę. W 1440 r. miasto przystąpiło do Związku Pruskiego przeciw Krzyżakom, ale już w 1464 r. poddało się znowu Krzyżakom.

Po wojnie trzynastoletniej miasto zostało pod panowaniem Krzyżaków. Dopiero w 1520 r. zajęły je wojska polskie. Pod wpływem protestantyzmu w mieście wzrastała liczba ludności niemieckiej. Jednak jeszcze w roku 1862 było tu 63% ludności polskiej.

Na kanwie dziejów tego miasta kreśli się dość bliska naszym czasom historia kościoła. Jej początek wiąże się bowiem z datą 22 czerwca 1989 r., kiedy to Prowincjał o. Leon Rawalski w rozmowie z ks. biskupem Wojtkowskim ustalili teren parafii, która miała być wydzielona z terenu parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Jako odpowiedź na pismo Prowincjała z dnia 23 czerwca 1989 r., ks. biskup warmiński Edmund Piszcz utworzył nową parafię pw. św. Franciszka z Asyżu i opiekę nad nią powierzył franciszkanom. Decyzje te zostały uprawomocnione w dwóch dekretach: Dekrecie erekcji parafii św. Franciszka z Asyżu i dekrecie nominacji jej pierwszego proboszcza, którym został o. Zygmunt Tomporowski. Obydwa dekrety weszły w życie 1 września 1989 r.  Parafia jest terenowo skupiona i liczy około 6 tysięcy wiernych.

W dniu 8 października 1989 r. poświęcono plac pod budowę kaplicy publicznej. Jej poświęcenie i oddanie do użytku nastąpiło już 8 grudnia tego samego roku. W tym samym czasie rozpoczęto budowę dużego kościoła. W tym celu zgromadzono materiały budowlane, zalano fundamenty i podciągnięto pod dach jego mury. W 2005 r. w budowanej świątyni została wylana posadzka betonowa, a później zostały ukończone prace dekarskie. W tym samym roku wykonano ocieplenie murów klasztoru i postulatu. W roku 2009 nastąpiło długo oczekiwane przejście z kaplicy do kościoła. Nie był on jeszcze w pełni wykończony, ale nadawał się już do sprawowania liturgii. Przez kolejne lata trwały prace elewacyjne i związane z ukończeniem wnętrza. W dniu 24 maja 2014 r. nastąpiła konsekracja kościoła, której dokonał ks. Abp Wojciech Ziemba.