Bierzmowanie

Pokój i Dobro! 

Udział w nabożeństwach w ramach przygotowania do Bierzmowania: 

  • Wielki Post - obecność na nabożeństwach Drogi Krzyżowe dla młodzieży w piątki o godz. 19.00 

Terminy comiesięcznych Mszy Świętych o godz. 18.00 dla wszystkich kandydatów do bierzmowania z klas VII i VIII oraz ich rodziców. Obecność obowiązkowa.

- 24 września 2023 roku

- 15 października 2023 roku

- 12 listopada 2023 roku 

- 17 grudnia 2023 roku 

- 7 stycznia 2024 roku 

- 18 lutego 2024 roku 

- 10 marca 2024 roku 

- 7 kwietnia 2024 rok 


Ważne terminy i informacje dla uczniów z klasy 8: 

Pierwsza Próba do Bierzmowania - 3 kwietnia 2024 roku o godz. 16.30 w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ostródzie. Terminy i godziny kolejnych prób zostaną podane na pierwszej próbie. 

Egzamin dla osób pragnących przyjąć Bierzmowanie (z pytań, które są w indeksie) - 4 kwietnia 2024 roku o godz. 17.00 w sali przy kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ostródzie.

Bierzmowanie - 16 kwietnia 2024 roku podczas Mszy o godz. 18.00 w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ostródzie.   

Podczas Mszy Świętej, na której młodzież przyjmie Bierzmowanie, osoby z naszej parafii w procesji z darami niosą: wodę, wino, chleb eucharystyczny i puszkę z komunikantami. 

Składa - 80 zł od osoby. Obejmuje ona: kwiaty, wystrój kościoła, krzyże dla bierzmowanych, pamiątkę bierzmowania, rzeczy na procesję z darami, indeksy, świadectwo bierzmowania. Składkę należy wpłacić do proboszcza o. Roberta lub przynieść do kancelarii parafialnej w kopercie w podaniem imienia i nazwiska osoby bierzmowanej w wtorek lub piątek w godz. 16.00-17.00. 

Imię na Bierzmowanie - każda osoba przystępująca do sakramentu Bierzmowania przyjmuje imię podczas tego Sakramentu biorą sobie jakiegoś patrona. Można pozostać przy imieniu chrzcielnym lub wziąć imię świętego, który jest mi bliski z jakiegoś powodu, może to być również imię po babci, czy dziadku. 

Świadek Bierzmowania - każda osoba przystępująca do sakramentu Bierzmowania musi mieć znaleźć osobę, która będzie jej świadkiem Bierzmowania. 

Kto może być świadkiem bierzmowania? 

Nie mogą być nim naturalny rodzic bierzmowanego, najlepiej jak by to byli chrzestni (chodzi o zaznaczenie jedności chrztu i bierzmowania). Jeśli nie mogą być chrzestni to może to być osoba:

  • która, już przyjęła wszystkie sakramenty inicjacji chrześcijańskiej – (przyjęła bierzmowanie) 
  • ukończyła 16 rok życia 
  • jest wierzącym i praktykującym katolikiem (może przyjmować sakramenty święte)
  • osoba tej samej płci co kandydat (zachowujemy taki zwyczaj) 

Po przyjęciu Bierzmowania zadaniem świadka bierzmowania jest pomoc bierzmowanemu w wiernym wypełnianiu przyrzeczeń chrzcielnych.    

O jaki dokument musi poprosić świadek bierzmowania i gdzie? 

Świadek bierzmowania - ze swojej parafii, gdzie mieszka (miejsce zamieszkania, a nie zameldowania) musi wziąć z kancelarii parafialnej zaświadczenie o braku przeszkód do pełnienia funkcji świadka bierzmowania.  

UWAGA!!! – Tu nie chodzi o zaświadczenie, że świadek bierzmowania przyjął sakrament Bierzmowania. 


o. Robert Twardokus - Proboszcz Parafii Św. Franciszka z Asyżu w Ostródzie